تبلیغات
شهدای وینیچه وقلعه میرزمان - شهید منصور رجبی

شهدای وینیچه وقلعه میرزمان
 
پایگاه بسیج شهید مفتح

شهید منصور رجبی (دست تقدیر)

 

نام: منصور *** شهرت: رجبی *** نام پدر: غضنفر *** تاریخ تولد: 1344 *** تاریخ شهادت: 27/12/1366 *** محل شهادت: عملیات والفجر 10 (حلبچه) *** محل دفن: گلزار شهدای وینیچه ***

 

 

مقام شوق بی‌صدق و یقین نیست                 یقین   بی صحبت  روح‌الامین  نیست

گر از صدق و  یقین داری  نصیبی                قدم بی باک نه‌، کس در کمین نیست

 

 

 

یکی از ننگین­ترین جنایات حکومت صدام، بمباران شیمیایی شهر خودش حلبچه[1] بود. این حرکت با دستور وحشیانه یکی از فرماندهان عراقی معروف به علی شیمیایی،[2] برای بمباران شیمیایی مردم کردنشین و بی‌دفاع شهر حلبچه صادر شد. علت آن هم استقبال گرم مردم حلبچه از نیروهای ایرانی در زمان تصرف شهر و ورود به آن بود که در عملیات والفجر 10 انجام گرفت.

منصور رجبی از رزمندگان بسیجی بود که از نظر صفات  اخلاقی بسیار سر به زیر و خادم به دیگران بود و در کارهایش پیرو ائمه معصومین (ع) بود

 

 

 

 

این مرد بزرگ، گذشته از داشتن فضیلت‌های اخلاقی، با فعالیت‌های ورزشی در دوران تحصیل، بارها برای خود و اهالی زادگاهش افتخار کسب کرد. او از اعضای مؤثر تیم والیبال مبارکه بود و جوایز بسیاری به همراه تیم خود به نام «نقش جهان» به محل زادگاهش آورده بود؛ اما آخرین مقام قهرمانی او در تاریخ 27/12/1366 در جبهه دفاع مقدس و عملیات والفجر 10 در حلبچه به‌دست آمد که با گرفتن لوح و مدال شهادت رقم خورد. مزار این قهرمانِ میدان‌های جنگ و ورزش، در زادگاهش زیارتگاه عاشقان و دوستارانش می‌باشد.

 

 

 

ناگفته نماند انتقام خون شهید منصور رجبی و سایر شهیدان شیمیایی را دست تقدیر گرفت و علی شیمیایی هم پس از سرنگونی حکومت دیکتاتوری صدام، به دار مجازات آویخته شد.

 

 [1] .  شهری است در استان سلیمانیه عراق و در دامنه ارتفاعات بالامبو که مشرف بر سدّ دربندی خان عراق در منطقه سید صادق و از نظر استراتژیک نظامی مهم می‌باشد.

[2] . نام یکی از فرماندهان عراقی است که از نظر صدام ارشدترین فرد در موضوع بمباران‌های شیمیایی  بوده و درطول جنگ ایران و عراق نقش مهمی را برای ارتش عراق ایفا می‌نمود.

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 مهر 1392 توسط خادمین شهدای وینیچه
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}