تبلیغات
شهدای وینیچه وقلعه میرزمان - شهید خسرو دهقانی

شهدای وینیچه وقلعه میرزمان
 
پایگاه بسیج شهید مفتح

شهید خسرو دهقانی (بالاتر از افتخار)

 

نام: خسرو *** شهرت: دهقانی*** نام پدر: محمود *** تاریخ تولد:‌1343 *** محل تولد: محلة وینیچه *** محل شهادت: خرمشهر *** تاریخ­ شهادت: 12/2/61 *** محل دفن: گلزار شهدای وینیچه ***

 

فتح،    فتح     آفرین   خرمشهر              برگ  زرین  صبر  و  ایثار   است

هر که این فتح دید در دل گفت               دست لطف خدا در این کار است

 

 

   نوجوان غیور و ورزیده­ای بود. وقتی وارد زمین فوتبال می­شد، در همان دقایق اول نشان می­داد در مسابقه تأثیرگذار خواهد بود و الحق بارها و بارها در میدان‌های ورزشی برای وینیچه افتخار کسب کرده بود.

 

   خسرو دنبال افتخاری بالاتر از فوتبال بود و افتخاری می­خواست که او را جاودانه کند؛ به همین خاطر هم فکر رفتن به جبهه و نبرد با دشمنان به سرش زد. وقتی تقاضای اعزام به جبهه را نمود، دست تقدیر او را با عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر پیوند داد که همان حضور و نبرد باعث شد برای همیشه جاودانه شود و هر سال طی مراسم باشکوهی یاد و خاطره­اش را زنده کنند.

 

خسرو دهقانی از پیش‌قراولان عملیات بیت‌المقدس بود. روز اول این عملیات متعلق به نیروهایی بود که مدت‌ها تمرین پیاده روی کرده بودند و روزانه چهل کیلومتر با کوله‌پشتی و مهمات پیاده‌روی می­کردند. آنها این رزمایش را انجام می­دادند  تا برای روز عملیات آمادگی آن را داشته باشند که پس از عبور از مسیر بیش از 25 کیلومتری شرق کارون تا ایستگاه حسینیه عملیات کنند. خسرو برای این روز بزرگ انتخاب شده بود. در همان روز نخست عملیات در حالی که دشمن رو به سمت کارون مراقب نیروهای ایرانی بود، رزمندگان ما وارد عمل شدند. این عملیات آن‌قدر برق‌آسا بود که توانستند چندین فرمانده تیپ و فرمانده گردان عراقی را اسیر کنند. دشمن وقتی متوجه این عملیات شد، شروع به تیراندازی جنون‌آمیزی نمود و شماری از نیروهای ایرانی را به فیض شهادت رسانید  که باید گفت خسرو دهقانی نیز یکی از شهدای روز اول عملیات بیت‌المقدس بود. حرکت و خون سرخ او و یارانش، کمک بزرگی برای آزادسازی شهر خرمشهر بود.

 

پیکر پاک این قهرمانِ همیشگیِ تاریخ، پس از بدرقه مادر مهربان و پدر زحمتکش و اهالی زادگاهش، در گلزار شهدای وینیچه به خاک سپرده شد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 مهر 1392 توسط خادمین شهدای وینیچه
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}